کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
اسفند 24, 1402

چرا سوزن چرخ خیاطی بالا پایین نمیره؟ [علت گیر کردن سوزن]

 احتمالا هنگام کار با چرخ خیاطی مشکلاتی نظیر گیر کردن سوزن چرخ خیاطی را تجربه کرده اید که در پی به وجود آمدن آن، روند دوخت و دوز شما به طور کل مختل شده است. با وجود این که توصیه می شود در صورت روبرو شدن با چنین مشکلاتی دستگاه خود را به تعمیرکار متخصص این حوزه بسپرید، اما ما در زاگسون تصمیم گرفته ایم برای مواقعی که به تعمیرکار دسترسی ندارید، راهکار هایی در خصوص حل این مشکل را در اختیار شما قرار دهیم، با ما همراه باشید.

علت به خاطر خوده سوزن است!

 سوزن  در چرخ خیاطی خانگی یا صنعتی ممکن است به دلایلی مانند برخورد با چیزی سخت یا بروز مشکلی در مسیر حرکت  قفل کند که در چنین شرایطی تا زمان بر طرف شدن مشکل، چرخ خیاطی از حرکت باز می ایستد. درصورت بروز چنین مشکلاتی، بهتر است مسیر حرکت سوزن را با دقت بررسی کنید تا اگر چیزی مانع حرکت چرخ خیاطی شده باشد، آن را خارج کنید. اگر با به کار گیری این راهکار ها هم مشکل چرخ خیاطی شما رفع نشد، نگران نباشید، چرا که در ادامه به بررسی علت قفل شدن سوزن چرخ خیاطی از ابعاد دیگر خواهیم پرداخت.

 

خم شدن یا شکستگی سوزن

 اگر در هنگام کار با چرخ خیاطی متوجه شدید که سوزن در چرخ خیاطی گیر کرده است و حرکت نمی کند، شکل ظاهری سوزن را بررسی کنید. گاها در اثر استفاده زیاد از سوزن یا دوخت پارچه های کلفت و ضخیم ممکن است سوزن تغیر شکل دهد، به صورتی که بشکند یا این که خم شود. در این صورت می توانید سوزن چرخ خیاطی را تعویض کنید و سپس به ادامه کار خود بپردازید.

 

خم شدن یا شکستگی سوزن

 

قرارگیری نادرست سوزن

 ته یا قسمت پهن سوزن باید به طور کامل در نگهدارنده سوزن فیکس شود. خیلی از افراد، به خصوص افراد مبتدی تصور می کنند که صرفا جدا نشدن سوزن از نگهدارنده به معنی فیکس شدن آن است، در صورتی که این تصور به طور کامل اشتباه است. شما برای این که از فیکس شدن سوزن اطمینان حاصل کنید، باید به هنگام قرار دادن سوزن در نگهدارنده، آن را به سمت بالا فشار دهید و پس از چند ثانیه پیچ نگهدارنده را سفت کنید.  در غیر اسن صورت ممکن است سوزن به درستی در نگهدارنده سوزن قرار نگیرد و به هنگام دوخت و دوز با چرخ خیاطی، سوزن قفل کند.

 

گیر کردن نخ در سوراخ سوزن

گاها کیفیت پایین نخ سبب می شود تا نخ در سوراخ سوزن گیر کرده و مانع حرکت سوزن شود. در واقع بافت ناصاف و پرز و شیار در نخ، نشانه کیفیت پایین نخ بوده که سبب گوله شدن و گیر کردن آن در سوراخ سوزن می شود. برای حل این مشکل، نخ را به دقت از سوزن خارج کرده و مجدداً امتحان کنید. 

 

مشکل در میل سوزن

در صورت خم شدن یا شکسته شدن میل سوزن، ممکن است سوزن چرخ خیاطی قفل شود. این مسئله علل مختلفی دارد ولی عمدتا در اثر مواردی مثل  استفاده غیرمنظم، ساییدگی یا خم شدن میل رخ می دهد. برای برطرف کردن این مشکل، بهتر است ابتدا میل را بررسی کرده و در صورت لزوم، آن را عوض کنید. توجه داشته باشید که ممکن است میل نیاز به روغن‌کاری داشته باشد تا به خوبی حرکت کند. 

 

 در ادامه به بررسی جزییات مشکلاتی که ممکن است در میل سوزن چرخ خیاطی صنعتی یا خانگی رخ دهد، می پردازیم.

 

خم شدن یا شکستگی میل سوزن

خم شدن و شکستگی میل سوزن نیز یکی از دلایل گیر کردن سوزن و  توقف حرکت چرخ خیاطی می باشد. اگر با چنین مشکلی به هنگام کار با چرخ خیاطی مواجه شدید احتمالا با تعویض و نصب مجدد میل سوزن، می توانید دوخت و دوز را از سر بگیرید. البتهدقت کنید تا نصب میل سوزن را به درستی انجام دهید. 

 

کثیف یا زنگ زده شدن میل سوزن

 در صورتی که میل سوزن کثیف یا زنگ زده باشد، مانع حرکت صاف و روان سوزن شده و در نتیجه سوزن قفل شده یا عملکرد نامناسب به همراه دارد. برای حل این مشکل می توانید با استفاده از یک پارچه آغشته به روغن یا مواد شستشو میل را تمیز کنید و در صورتی که میل زنگ زده باشد می توانید از محلول ای ضد زنگ استفاده کنید.

 

شل شدن پیچ تنظیم میل سوزن

اگر پیچ تنظیم میل سوزن شل شده باشد، منجر به ناپایداری و عملکرد نادرست چرخ خیاطی می شود. جهت حل کردن این مشکل، ابتدا باید میل را در جای خود قرار داده و سپس پیچ تنظیم را به جای خود برگردانید و برای جلوگیر از شل شدن دوباره آن، با استفاده از ابزار مناسب آن را ببندید.

 

شل شدن پیچ تنظیم میل سوزن

 

 

مشکلات مربوط به چرخ خیاطی

نقص در قسمت های مختلف چرخ خیاطی، ممکن است قسمت دیگری را نیز درگیر کند، چرا که چرخ خیاطی یک سیستم است و عملکرد اجزای آن به هم مرتبط هستند. گیر کردن سوزن چرخ خیاطی نیز گاها ننمن است در پی مشکلات دیگر مربوط به چرخ خیاطی رخ دهد. در ادامه برخی از شایع ترین  مشکلات چرخ خیاطی که در گیر کردن سوزن چرخ خیاطی نیز دخیل هستند را بررسی خواهیم کرد.

 

 نقص فنی در موتور

در صورت بروز نقص فنی در موتور، عملکرد چرخ خیاطی مختل می شود. برخی از موارد مربوط به نقص فنی شامل داغ شدن موتور، صدای غیر عادی توسط موتور، عدم قدرت موتور، خرابی سیستم سرعت و سوختن موتور است. برای رفع مشکلات مربوط به موتور به هیچ عنوان اقدام به باز کردن چرخ خیاطی نکنید و این کار را به یک تعمیر کار متخصص جهت بررسی موتور بسپارید.

 

شل شدن یا پاره شدن تسمه

عملکرد چرخ خیاطی در صورت شل شدن یا پاره شدن تسمه چرخ خیاطی، تحت تاثیر قرار می گیرد، تا جایی که ادامه کار با چرخ خیاطی ممکن نخواهد بود. برای اطمینان از  این که مشکلات به وجود آمده در چرخ خیاطی ب تسمه مربوط است یا خیر، ابتدا تسمه را بررسی کرده و در صورت مشاهده شکستگی یا پارگی، آن را تعویض کنید.

 

مشکلات مربوط به ماسوره

مشکلات مربوط به ماسوره یا همان تسمه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •   شل شدن ماسوره: شل شدن ماسوره باعث عدم انتقال قدرت کافی به چرخ خیاطی می شود.
 •   سایش یا خوردگی ماسوره: با گذر زمان این مشکل برای ماسوره ایجاد می شود.
 •   مسدود شدن مسیر ماسوره: ممکن است به دلیل خرابی های داخلی چرخ خیاطی، ماسوره مسدود شود.

برای رفع مشکلات مربوط به ماسوره می توانید آن را تعویض یا تعمیر کنید. در صورت پیچیدگی مشکل، بهتر است چرخ خیاطی را به تعمیرکار متخصص بسپارید.

 

مشکلات مربوط به تنظیمات

 .دلایل گوناگونی از جمله تنظیمات نامناسب نخ، تنظیمات نادرست فشار پا و … می تواند تنظیمات چرخ خیاطی را برهم زند. می توان گفت برهم خوردن تنظیمات استاندارد در چرخ خیاطی یکی از دلایل به وجود آمدن اختلال در عملکرد آن است. در ادامه دو مورد از مهم ترین مشکلات مربوط به تنظیمات را بررسی می کنیم.

 

تنش نخ نامناسب

تنش نخ نامناسب در چرخ خیاطی، باعث بروز مشکلاتی مانند پاره شدن نخ یا گره‌های نخی خواهد شد. برای حل  این مسائل، می‌توانید تنش نخ را با توجه به تنظیمات چرخ خیاطی خود تنظیم کنید. همچنین، انتخاب نخ با کیفیت و مناسب برای کار با چرخ خیاطی منجر به بهبود کارایی و کاهش مشکلات نخ می شود.

 

فشار پایه بلند کن نامناسب

 فشار نامناسب پایه بلند کن باعث  می تواند در گیر کردن و  اختلال در حرکت سوزن چرخ خیاطی  دخیل باشد. در نهایت عدم حرکت سوزن به دلیل فشار غیر استاندارد و نا مناسب پایه بلند کن  سبب  ایجاد مشکلاتی مثل  ایجاد چروک در پارچه می شود و کیفیت دوخت را پایین می آورد. برای رفع این مشکلات، می‌توانید فشار پایه بلند کن را به صورت استاندارد تنظیم کنید.

 

مشکلات مربوط به نحوه استفاده

 

نگهداری و استفاده درست و سرویس به موقع طی بازه های زمانی منظم، می تواند در جلوگیری از بروز مشکلاتی مثل گیر کردن سوزن در چرخ خیاطی نقش داشته باشد. در ادامه به چند نکته در رابطه با این موضوع خواهیم پرداخت.

 • تمیز کردن منظم چرخ خیاطی: به تمیز بودن چرخ خیاطی خود توجه داشته باشید. این کار سبب می شود تا سیستم دوخت با گرد و غبار اشغال نشود و به صورت جزئی به گیر نکردن سوزن هم کمک می کند.
 • روغن کاری درست: روغن کاری درست و منظم اصحکاک قطعات متحرک چرخ خیاطی را کاهش می دهد. این کار به روان تر شدن عملکرد و فعالیت چرخ خیاطی و سوزن چرخ خیاطی کمک می کند.
 • سرویس منظم : سرویس دوره ای و منظم چرخ خیاطی می تواند به عملکرد درست چرخ خیاطی کمک کند و از بروز مشکلاتی که سبب گیر کردن سورن می شود نیز جلوگیری کند.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

زاگسون، فروشگاه تخصصی تجهیزات خیاطی و صنعتی، در سال 1402 با هدف ارائه خدمات و محصولات باکیفیت به مشتریان عزیز، آغاز به کار کرد.

ما در زاگسون، با بهره‌گیری از تجربه و دانش کارشناسان خود، طیف وسیعی از محصولات مورد نیاز خیاطان و صنعتگران را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت، ارائه می‌کنیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت زاگســون می باشد

محصول به سبد خرید اضافه شد

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • امتیاز
 • قیمت
 • Stock
 • موجودی
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه محصولات
بستن

کالاها

دسته بندی ها