کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
اسفند 24, 1402

انواع تسمه چرخ خیاطی: آشنایی با مدل‌ها و کاربردها

تسمه چرخ خیاطی  به عنوان قلب و روح  دستگاه چرخ خیاطی شناخته می شود چرا که عمده فعالیت چرخ خیاطی به تسمه وابسته است. باید گفت تسمه‌ها متناسب با نوع کارکرد و مدل چرخ خیاطی تولید و روانه بازار می شوند و به همین دلیل برای تهیه آن نیز باید این موارد مد نظر باشد. در واقع باید گفت از آنجایی که تسمه و عملکرد آن روی سیستم های دیگر چرخ خیاطی و حتی کیفیت دوخت نیز موثر است، بنابراین انتخاب و خرید نادرست آن ها می تواند به چرخ خیاطی اسیب جدی وارد کند. ما در این مطلب به طور کامل انواع تسمه چرخ خیاطی را معرفی کرده ایم، بنابراین اگر با انواع تسمه چرخ خیاطی آشنا نیستید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

تسمه دینام

 سیستم چرخ خیاطی بخش های مختلفی دارد، اما تسمه دینام کلیدی‌ ترین بخش در مکانیزم چرخ خیاطی است. در واقع تسمه دارای وظایف کلیدی است که به همین دلیل به عنوان قلب چرخ خیاطی شناخته می شود. در ادامه به بررسی دقیق وظایف تسمه چرخ حیاطی، چنس و اندازه آن از ابعاد مختلف خواهیم پرداخت.

 

وظیفه: انتقال قدرت از موتور به چرخ خیاطی

تسمه دینام وظیفه انتقال قدرت از سمت موتور به چرخ خیاطی وظیفه تسمه چرخ خیاطی است. به عبارتی تسمه  چرخ خیاطی در تبدیل انرژی مکانیکی به حرکتی نقش داشته و به حدی این نقش کیلیدی و مهم است که بدون تسمه چرخ خیاطی قادر به کار کردن نیست.

 

جنس: لاستیکی یا پلاستیکی

تسمه دینام در بازار در دو جنس لاستیکی و پلاستیکی موجود است. به طور کلی در رابطه با جنس تسمه باید گفت که هر جنس کارایی و ویژگی‌های مخصوص به خودش را داشته و شما قبل از تهیه تسمه باید هدف خود را از خرید آن مشخص نمایید.

 

تنوع: در سایزها و مدل‌های مختلف

تسمه دینام را در سایز‌های مختلفی می‌توانید خریداری کنید. در واقع باید گفت اندازه تسمه چرخ خیاطی به نوع چرخ خیاطی بر می گردد. به عنوان مثال اندازه 119 و 123 برای سردوز و 11 و 115 برای چرخ خیاطی های خانگی مناسب اند.

 

تسمه تایمینگ

تسمه تایمینگ یا تسمه دندانه دار  به سبب مقاومت بالایی که دارد، در جاهایی به کار می‌رود که دستگاه با قدرت خیلی زیادی کار می‌کند. در ادامه به طور کامل وظیفه تسمه تایم در چرخ خیاطی و شکل ظاهری آن را تشریح خواهیم کرد.

 

وظیفه: تنظیم زمان‌بندی حرکت سوزن و میل لنگ

تسمه تایمینگ وظیفه هماهنگی حرکت موتور یا به عبارتی سوزن را با میل لنگ چرخ خیاطی دارد. به طور ساده تر باید گفت وظیفه اصلی تسمه تایمینگ در چرخ خیاطی ها، انتقال حرکت بین قرقره چرخ خیاطی وموتور می باشد.

 

جنس: لاستیکی با دندانه‌های فلزی

تسمه تایمینگ از نظر جنس در دو دسته لاستیکی و پلی اورتانی(PU) قرار می گیرد که دنده‌های فلزی دارد. علاوه بر نوع جنس و دنده، این تسمه ها از نظر تولید، در دو دسته مدار بسته و یا مدار باز تولید می‌شوند.  

 

تنوع: در سایزها و مدل‌های مختلف

این نوع تسمه در بازار در سایز های مختلفی به فروش می رسد. در واقع هر مدل چرخ خیاطی نیاز به یک تسمه خاص دارد وشما باید به هنگام خرید آن  جزئیات چرخ خیاطی خود را مد نظر قرار دهید.

 

تسمه ماسوره

از دیگر تسمه‌های مورد نیاز در چرخ خیاطی تسمه ماسوره است. متاسفانه در بیشتر مواقع عملکرد و نقش این تسمه نادیده گرفته می شود اما باید گفت تسمه ماسوره روی کیفیت دوخت نهایی موثر است و از این لحاظ اهمیت بسیاری دارد. در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص تسمه ماسوره در اختیار شما قرار خواهیم داد.

وظیفه: انتقال قدرت از موتور به ماسوره

تسمه ماسوره از قطعات مهم چرخ خیاطی است؛ زیرا قدرت حرکت را از سمت موتور به ماسوره انتقال می‌دهد. همانطور که اطلاع دارید بدون استفاده از ماسوره نمی‌توان اقدام به دوختن کرد.

 

جنس: لاستیکی یا پلاستیکی

تسمه ماسوره مانند برخی دیگر از تسمه‌ها در دو جنس پلاستیکی و لاستیکی تولید می‌شود. هر جنس باید سازگار با مدل و نوع کارکرد چرخ خیاطی باشد.

 

تنوع: در سایزها و مدل‌های مختلف

تسمه ماسوره مدل‌های مختلفی دارد هر مدل به تنهایی در سایزهای متنوعی تولید می‌شود؛ زیرا چرخ خیاطی‌های مختلف به سایز‌های متفاوتی از این تسمه احتیاج دارند.

 

تسمه سردوز

تسمه یکی از اجزای مهم چرخ خیاطی های سردوز است.می توان گفت سیستم چرخ خیاطی به وجود تسمه وابسته بوده و بدون تسمه سیستم دوخت عملا از کار می افتد. در ادامه به تشریح بیشتر وظابف تسمه در چرخ خیاطی سردوز، ویژگی و جنس آن خواهیم پرداخت.

 

وظیفه: انتقال قدرت از موتور به سردوز

 وظیفه تسمه در چرخ خیاطی سردوز نیز انتقال قدرت از موتور به سیستم دوخت چرخ خیاطی می باشد. در واقع در این نوع چرخ خیاطی که برای سردوز کردن استفاده می شود،باید قدرت از موتور چرخ به سیستم سردوز انتقال داد شود.

 

جنس: لاستیکی یا پلاستیکی

تسمه سردوز را در دو جنس لاستیکی و پلاستیکی می‌توانید پیدا کنید. هر جنس مزایا و معایبی دارد که این موارد را باید متناسب با مدل چرخ خیاطی و کارکرد آن در نظر بگیرید.

 

تنوع: در سایزها و مدل‌های مختلف

به دلیل تنوع در مدل‌های چرخ خیاطی، تسمه سردوزها نیز در سایزهای متفاوتی در بازار عرضه می‌گردند شما باید این تسمه را کامل متناسب با چرخ خیاطی انتخاب کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

تسمه چرخ خیاطی صنعتی

چرخ‌های خیاطی صنعتی نیز دارای تسمه هستند و مانند دیگر چرخ‌ها، تسمه‌ها در این دستگاه‌ها مسئول انتقال قدرت هستند. اگر قصد خرید تسمه چرخ خیاطی صنعتی  را دارید، با ما همراه باشبد چرا که در ادامه به توضیح بیشتر این نوع تسمه خواهیم پرداخت.

 

وظیفه: انتقال قدرت از موتور به چرخ خیاطی صنعتی

اصلی‌ترین وظیفه تسمه چرخ خیاطی صنعتی انتقال قدرت حرکتی از سمت موتور به چرخ خیاطی است. این تسمه یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در چرخ خیاطی صنعتی به حساب می‌آید.

 

جنس: لاستیکی یا پلاستیکی

تسمه برای چرخ خیاطی صنعتی در جنس‌های پلاستیکی و لاستیکی موجود است. نمی‌توان بین این دو جنس یکی را نسبت به دیگر بهتر اعلام کرد؛ زیرا این پارامتر به موارد زیادی اعم از مدل چرخ، نوع کارکرد و غیره وابسته است.

 

تنوع: در سایزها و مدل‌های مختلف

مدل‌ها و سایزهای مختلفی از تسمه برای چرخ‌های صنعتی  تولید شده است. این تولیدات گسترده سبب شده تا شما برای خرید این محصول هیچ محدودیتی نداشته باشید، یا به عبارتی دست شما به هنگام خرید باز باشد.

 

نکات مهم در انتخاب تسمه چرخ خیاطی

چرخ‌های خیاطی در همه مدل در ابتدا دارای تسمه هستند؛ اما پس از مدتی ممکن است تسمه پاره شود یا طول عمر مفید خود را از دست داده باشد یا به طور کل مواردی از این قبیل به وجود بیاید که در این مواقع باید اقدام به خرید تسمه کنید. این انتخاب باید کاملا اصولی صورت بگیرد. در ادامه مواردی که باید در انتخاب تسمه به آن‌ها توجه کنید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 • نوع چرخ خیاطی: نوع چرخ خیاطی مهم‌ترین پارامتری است که در انتخاب تسمه باید به آن توجه کنید. تسمه باید با نوع چرخ هماهنگ باشد. برای مثال برای چرخ خیاطی سردوز حتما احتیاج به تسمه سردوز دارید.
 • مدل چرخ خیاطی: مدل‌های مختلفی از چرخ خیاطی از جمله، دستی، برقی، صنعتی و غیره وجود دارد. هر مدل احتیاج به تسمه مخصوص به خود را دارد تا بتواند دوختی تمیز و خوب داشته باشید. تسمه نامناسب امکان آسیب به موتور چرخ خیاطی را افزایش می‌دهد.
 • سایز تسمه: هر چرخ خیاطی دارای سایزی است، تسمه باید به طور دقیق سایز دستگاه باشد شل بودن یا سفت بودن این قطعه دوخت بد و خرابی دستگاه و خود تسمه را به همراه دارد.
 • جنس تسمه:برخلاق تصور انتخاب جنس تسمه نیر به موارد بسیاری بستگی دارد. در واقع باید گفت جنس تسمه باید به گونه‌ای باشد که با مدل و میزان قدرت دستگاه چرخ خیاطی شما سازگاری داشته باشد.
 • کیفیت تسمه: در زمان خرید و انتخاب تسمه به کیفیت آن به صورت ویژه توجه کنید و با کیفیت‌ترین تسمه را انتخاب نمایید. این قطعه بسیار ضروری و لازم است از همین جهت باید کیفیت بالایی داشته باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

زاگسون، فروشگاه تخصصی تجهیزات خیاطی و صنعتی، در سال 1402 با هدف ارائه خدمات و محصولات باکیفیت به مشتریان عزیز، آغاز به کار کرد.

ما در زاگسون، با بهره‌گیری از تجربه و دانش کارشناسان خود، طیف وسیعی از محصولات مورد نیاز خیاطان و صنعتگران را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت، ارائه می‌کنیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت زاگســون می باشد

محصول به سبد خرید اضافه شد

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • امتیاز
 • قیمت
 • Stock
 • موجودی
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه محصولات
بستن

کالاها

دسته بندی ها